The RVA Sports Network is your home for high school sports and more throughout Central Virginia! The home of "Central Region Now!" the longest-running podcast dedicated exclusively to RVA sports. We broadcast up to 75 live events in eight different high school sports every year! And, The RVA Sports Network covers the latest in college sports, from Richmond and VCU to Virginia Union and Virginia State, NASCAR, the Flying Squirrels, the Kickers and whatever happens in RVA! The RVA Sports Network, independently owned by HCS Media, LLC. Our Motto: "Sports. Family. Life."

Friday, September 30, 2016

WEEK 6 SCOREBOARD, PART I

#7 Douglas Freeman 43, Thomas Jefferson 14

#9 Benedictine 36, Bishop O'Connell 7

#10 Patrick Henry 41, Hanover 7

#12 Lee-Davis 54, Armstrong 6

Deep Run 14, J.R. Tucker 7

Mills Godwin 41, Glen Allen 21

Louisa 53, Fluvanna 6

Goochland 41, Prince Edward 0

Powhatan 27, Western Albemarle 13

Episcopal 14, Collegiate 10

Colonial Beach 20, Charles City 14

Blessed Sacrament-Huguenot 41, Brunswick Academy 6

Thursday, September 29, 2016

WEEK 6 FOOTBALL SCHEDULE

GAMES MOVED TO MONDAY (new game times in bold):

George Wythe (1-3) at #1 Manchester (4-0), 7:30pm (Twitter: @cfieldsports)

#2 Dinwiddie (4-0) at Matoaca (2-2), 7pm (Twitter: @TheRVASportsNet, @cfieldsports)

John Marshall (1-3) at #3 Hermitage (3-1), 6pm (Twitter: @henricosports)

#6 Monacan (5-0) at #4 L.C. Bird (4-1), 6pm (Twitter: @cfieldsports)

#5 Highland Springs (3-1) at Atlee (2-2), 7pm (LISTEN LIVE on RVA Sports Network by CLICKING HERE at 6:45pm!)

Prince George (2-2) at #8 Thomas Dale (3-1), 6pm (Twitter: @TheRVASportsNet, @cfieldsports)

Varina (2-2) at #11 Henrico (3-1), 6pm (Twitter: @henricosports)

Hopewell (2-2) at Petersburg (2-2), 7:30pm (Twitter: @TheRVASportsNet)

Meadowbrook (2-2) at Colonial Heights  (0-4), 6pm (Twitter: @cfieldsports, @TheRVASportsNet)

Clover Hill (0-4) at Cosby (2-2), 7pm (Twitter: @cfieldsports)

Chancellor (3-1) at James River (2-2), 6pm (Twitter: @cfieldsports)

Midlothian (1-4) at Huguenot (1-4), 6pm (Twitter: @cfieldsports, @TheRVASportsNet)

Trinity Episcopal (3-2) at Northumberland (5-0), 7pm (Twitter: @TheRVASportsNet)

King William (2-2) at Caroline (0-4), 6pm

James Monroe (3-1) at Essex (1-3), 7pm

Grafton (4-0) at New Kent (3-1), 7pm

Tuesday, September 27, 2016

FOOTBALL: First VHSL Rankings Released (REVISED)

Here are the first (NOW REVISED) rankings as posted by the Virginia High School League (VHSL), listed as playoff formats were in 2015. Note that individual regions may have or will change how they handle their individual playoff pods and brackets for this season. If any news of changes come in, we'll let you know.

6A SOUTH (Conferences 3/4, top eight teams qualify)

1) Manchester (30.5)
2) Colonial Forge (28.0)
3T) Freedom-PW (26.2)
3T) C.D. Hylton (26.2)
5) Thomas Dale (26.0)
6) Forest Park (25.5)
7) Cosby (23.5)
8) James River (23.0)
---
9) Riverbend (22.4)
10) Franklin County (20.6)

5A SOUTH (Conferences 11/12, top eight teams qualify)

1) Douglas Freeman (27.5)
2) L.C. Bird (26.0)
3) Highland Springs (24.5)
4) Henrico (24.0)
5) Hermitage (23.750)
6) Lee-Davis (22.5)
7) Meadowbrook (22.250)
8T) Varina/Matoaca (22.0)
---
10) Mills Godwin (21.75)
11) Prince George (20.250)
12) Deep Run (19.750)

5A NORTH (Top 16 teams qualify regardless of Conference)

1) Brooke Point (30.0)
2) Potomac Falls (28.0)
3) Stone Bridge (27.5)
4) Patrick Henry (26.5)
5) Massaponax (26.250)
6) North Stafford (26.0)
7) PH-Roanoke (23.2)
8) Broad Run (22.4)
9) Stafford (22.250)
10) Albemarle (22.0)
11T) Potomac (21.750)
11T) George Marshall (21.750)
13) Mountain View (21.4)
14) Orange (21.250)
15) Atlee (21.0)
16) Tuscarora (20.8)
---
17) Halifax (19.6)
18) Briar Woods (19.0)


4A EAST (Conferences 19/20, top eight teams qualify)

1) Louisa (27.0)
2) Eastern View (25.6)
3) Powhatan (25.5)
4) Monacan (25.2)
5) Dinwiddie (25.0)
6) Chancellor (24.750)
7) King George (22.0)
8) Courtland (18.250)
---
9) Huguenot (17.8)
10) Midlothian (17.2)
11) Hanover (16.0)
12) Caroline (14.250)

3A EAST (Conferences 26/28, top eight teams qualify)

1) Brentsville District (22.5)
2) James Monroe (20.0)
3) Hopewell (19.0)
4T) Petersburg (17.250)
4T) Culpeper County (17.250)
4T) William Monroe (17.250)
7) Thomas Jefferson (16.750)
8) George Wythe (15.250)
---
9) John Marshall (14.750)


NOTES:

In 2A East, Goochland is 3rd (20.0), while Amelia is 12th (14.750). King William is 16th at 13.5.
In 1A East, Essex is 9th (15.250).


Monday, September 26, 2016

New NBC12/RVA Sports Network Big 12 High School Football Poll

No changes in the top five, but there are big shakeups below in our latest poll as released tonight on NBC 12 News At Six.

1) Manchester (4-0, was #1)
2) Dinwiddie (4-0, was #2)
3) Hermitage (3-1, was #3)
4) L.C. Bird (3-1, was #4)
5) Highland Springs (3-1, was #5)
6) Monacan (5-0, was #8)
7) Douglas Freeman (4-0, was #9)
8) Thomas Dale (3-1, was #10)
9) Benedictine (3-0, was #12)
10) Patrick Henry (4-0, New)
11) Henrico (3-1, was #6)
12) Lee-Davis (3-1, was #7)

Dropping Out: Hopewell

Sunday, September 25, 2016

THE WEEK AHEAD: Key Fall Sports Matchups

Here's a quick look at some of the bigger matchups in fall high school sports for the week of September 26th:

GOLF:
Conference 11 Tournament, Monday, 8am, Belmont Golf Course
Conference 20 Tournament, Monday, 8:30am, Hanover County Club
Conference 3 Tournament, Tuesday, 8am, Independence Golf Club
Conference 12 Tournament, Tuesday, 12pm, Meadowbrook Country Club
5A North Region Tournament (Atlee, Patrick Henry), Wednesday, time TBA, Northern Virginia

FIELD HOCKEY:
#6 Cosby at #3 Douglas Freeman, Monday, 6:45pm
Maggie Walker GS at #2 Midlothian, Wednesday, 7pm

BOYS VOLLEYBALL:
#6 Patrick Henry at #3 Atlee, Tuesday, 7pm (LISTEN LIVE HERE on RVASN)
#2 Cosby at Deep Run, Tuesday, 7pm
#4 Douglas Freeman at Glen Allen, Thursday, 7pm
Midlothian at Monacan, 7pm

GIRLS VOLLEYBALL:
#1 Powhatan at Midlothian, Monday, 7pm
Lee-Davis at #5 Hanover, Tuesday, 7pm
#6 Matoaca at Cosby, Wednesday, 7pm


FOOTBALL:
#2 Dinwiddie at Matoaca, 7pm
#8 Monacan at #4 L.C. Bird, 7:30pm
#5 Highland Springs at Atlee, 7pm
Varina at #6 Henrico, 7pm

New RVA Sports Network Super 6 Polls

Here are the latest volleyball and field hockey Super 6 Polls from the RVA Sports Network. Last week's rankings in parentheses, polls open to VHSL member schools only.

BOYS VOLLEYBALL:

1) James River (was #1)
2) Cosby (was #2)
3) Atlee (was #5)
4) Douglas Freeman (was #4)
5) Clover Hill (was #3)
6) Patrick Henry (New)

Dropping Out: Glen Allen

GIRLS VOLLEYBALL:

1) Powhatan (was #1)
2) Deep Run (was #2)
3) Mills Godwin (was #3)
4) Goochland (was #4)
5) Hanover (New)
6) Matoaca (New)

Dropping Out: Atlee, Douglas Freeman

FIELD HOCKEY:

1) Deep Run (was #1)
2) Midlothian (was #2)
3) Douglas Freeman (was #3)
4) Clover Hill (was #4)
5) Prince George (was #5)
6) Cosby (was #6)



Friday, September 23, 2016

WEEK 5 FOOTBALL SCOREBOARD:

#1 Manchester 41, James River 34

#2 Dinwiddie 63, #11 Hopewell 21

#3 Hermitage 38, J.R. Tucker 15

#4 L.C. Bird 64, Clover Hill 7

#5 Highland Springs 73, Armstrong 0

Patrick Henry 7, #6 Henrico 6

Varina 31, #7 Lee-Davis 19

#8 Monacan 56, Huguenot 8

#9 Douglas Freeman 54, John Marshall 7

#10 Thomas Dale 56, Colonial Heights 7

#12 Benedictine 36, Liberty Christian 7

Meadowbrook 23, Petersburg 0

Matoaca 22, Prince George 20

Deep Run 29, Glen Allen 12

Mills Godwin 41, Thomas Jefferson 0

Midlothian 36, George Wythe 6

Goochland 48, Randolph-Henry 6

Powhatan 15, Orange 13

Isle of Wight Academy 22, Richmond Christian 14

Trinity Episcopal 25, Fork Union 14

St. Christopher's 38, Norfolk Academy 17

Louisa 41, Albemarle 13

Amelia 46, Cumberland 12

New Kent 28, Bruton 0

Blessed Sacrament-Huguenot 44, Kenston Forest 0

King William 33, Washington & Lee 20

LISTEN LIVE: Game of The Week: Hanover at Atlee

CLICK HERE to listen to our Game Of The Week online, or hear it on WHAN Radio, 102.9 FM beginning at 6:30!

The Future of The VHSL: New Regions, Districts Replace Conferences

The latest attempt at reclassification by the Virginia High School League (VHSL) was approved this week, but won't take effect until the beginning of the 2017-18 season. So, for now, conferences continue as do the current region set-ups.

The headlines concerning the newest "new era" coming next fall:

1) Classes no longer have the letter "A" associated with its name. So, instead of winning the "5A State Championship", you will soon hear it as the "Class 5 Championship"/

2) Regions, though relatively still split up when possible by regions of the Commonwealth, will not carry directional names. No more "6A South Region" come July, become "Class 6, Region B".

3) The RVA teams in Class 6, Region B, the current Conference 3 schools in 6A South, are in the smallest region in the classification, just eight teams. Region A has 12, Region C 18, and Region D 17.

4) The only "all-Richmond" region is found in Class 5, Region B, as fifteen area schools become members from Atlee to the north to Prince George in the south.

5) Patrick Henry will move down from Class 5 to Class 4, joining county rival Hanover in the new "Class 4, Region B". That region extends from Culpeper (Eastern View) to Dinwiddie, north to south. That's 126 miles.

6) Class 3 area schools are split into two regions, A and B.

Here are the new regions, followed by, in case you've forgotten, the area districts, as they return to replace conferences, which will be retired after this school year. District Tournament titles have not been played for in the Richmond area since the 2012-13 school year.

CLASS 6, REGION B (8 Teams)
Clover Hill
Colonial Forge
Cosby
Thomas Dale
Franklin County
James River
Manchester
Riverbend

CLASS 5, REGION B (15 Teams)
Atlee
L.C. Bird
Deep Run
Douglas Freeman
Glen Allen
Mills Godwin
Henrico
Hermitage
Highland Springs
Lee-Davis
Matoaca
Meadowbrook
Prince George
J.R. Tucker
Varina

CLASS 4, REGION B (13 Teams)
Caroline
Chancellor
Courtland
Dinwiddie
Eastern View
Hanover
Patrick Henry (Ashland)
Huguenot
King George
Louisa
Midlothian
Monacan
Powhatan

CLASS 3, REGION A (12 Teams)
Colonial Heights
Hopewell
Lakeland
New Kent
I.C. Norcom
Park View-South Hill
Petersburg
Phoebus
Southampton
Tabb
Booker T. Washington
York

CLASS 3, REGION B (12 Teams)
Armstrong
Brentsville District
Culpeper
Thomas Jefferson
Manassas Park
John Marshall
James Monroe
William Monroe
Skyline
Spotsylvania
Warren County
George Wythe

CLASS 2, REGION A (14 Teams)
Amelia, Arcadia, Bluestone, Bruton, Brunswick, Goochland, Greensville, King William, Nandua, Nottoway, Poquoson, Prince Edward, Randolph-Henry, Maggie Walker GS

CLASS 1, REGION A (17 Teams)
Colonial Beach, Charles City, Chincoteague, Essex, Franklin, King & Queen, Lancaster, Mathews, Middlesex, Northampton, Northumberland, Rappahannock, Surry, Sussex, Washington & Lee, West Point, Windsor

CLASS 1, REGION B (10 Teams)
Altavista, Appomattox Regional GS, William Campbell, Carver College/Career Academy, Central-Lunenburg, Cumberland, Galileo, Stonewall Jackson, Rappahannock County, Riverheads

*******
DISTRICTS:

CAPITAL: Atlee, Armstrong, Hanover, Henrico, Highland Springs, Lee-Davis, Patrick Henry, Varina
CENTRAL: Appomattox Regional GS (academic activities, athletics in Tri-Rivers District), Colonial Heights, Dinwiddie, Hopewell, Matoaca, Meadowbrook, Petersburg, Prince George, Thomas Dale
COLONIAL: Deep Run, Douglas Freeman, Glen Allen, Hermitage, J.R. Tucker, John Marshall, Mills Godwin, Thomas Jefferson, Maggie Walker GS
DOMINION: Clover Hill, Cosby, George Wythe, Huguenot, James River, L.C. Bird, Manchester, Midlothian, Monacan
JEFFERSON: Albemarle, Charlottesville, Fluvanna, Louisa, Monticello, Orange, Powhatan, Western Albemarle
BATTLEFIELD: Caroline, Chancellor, Courtland, Eastern View, King George, James Monroe, Spotsylvania
BAY RIVERS: Bruton, Grafton, Jamestown, Lafayette, New Kent, Poquoson, Smithfield, Tabb, Warhill, York
TIDEWATER: Carver College/Career, Charles City, King & Queen, King William, Mathews, Middlesex, West Point
JAMES RIVER: Amelia, Bluestone, Buckingham, Central Lunenburg, Cumberland, Goochland, Nottoway, Prince Edward, Randolph-Henry













Thursday, September 22, 2016

#TheLineUp: Week 5 Football Friday Schedule

WHAN Radio/RVA Sports Network Game Of The Week:

Hanover (1-2) at Atlee (1-2), WHAN Radio (102.9 FM/1430 AM)

(CLICK HERE to listen live online at 6:30pm starting with On The Sidelines Preview Powered By Sheehy Ford of Ashland with Rob Witham and Marc Davis of NBC12! Also hear the Game of The Week on the TuneIn Radio App on "Radiall"!)

James River at #1 Manchester, 7:30pm

#2 Dinwiddie at #11 Hopewell, 7:30pm

J.R. Tucker at #3 Hermitage, 7pm

#4 L.C. Bird at Clover Hill, 7:30pm

Armstrong at #5 Highland Springs, 7pm

#6 Henrico at Patrick Henry, 7pm

#7 Lee-Davis at Varina, 7pm

#8 Monacan at Huguenot, 7:30pm

John Marshall at #9 Douglas Freeman, 7pm

Colonial Heights at #10 Thomas Dale, 7pm

Liberty Christian at #12 Benedictine, 4pm

Petersburg at Meadowbrook, 7pm

Matoaca at Prince George, 7:30pm

George Wythe at Midlothian, 7:30pm

Thomas Jefferson at Mills Godwin, 7pm

Glen Allen at Deep Run, 7pm

Goochland at Randolph-Henry, 7pm

King William at Washington and Lee, 7pm

Bruton at New Kent, 7pm

Isle of Wight Academy at Richmond Christian, 7pm

Fork Union Military Academy at Trinity Episcopal, 4pm

St. Christopher's at Norfolk Academy, 4:30pm

Amelia at Cumberland, 7pm

Albemarle at Louisa, 7:30pm

Orange at Powhatan, 7:30pm

Kenston Forest at Blessed Sacrament-Huguenot, 7pm

SATURDAY: Collegiate at Flint Hill Academy, 2pm

NOTE: Cosby, Caroline are idle this week....



Tuesday, September 20, 2016

LISTEN LIVE: Game Of The Week Volleyball: Patrick Henry at Lee-Davis

RVA Sports Network's exclusive coverage of volleyball continues live tonight as we feature girls volleyball action with Patrick Henry battling Lee-Davis live from Mechanicsville!

Use the link below to listen live on our YouTube Channel at 7pm!


Monday, September 19, 2016

New NBC12/RVA Sports Network Big 12 High School Football Poll

Three different number one teams in the past three polls as the Manchester Lancers make the leap from #6 to the top spot after their convincing win at former #1 L.C. Bird on Friday night.

The newest poll is below with last week's ranking and Friday destination in parentheses.....


1) Manchester (3-0, was #6, vs. James River, 7:30pm)
2) Dinwiddie (3-0, was #2, at #11 Hopewell, 7:30pm)
3) Hermitage (2-1, was #3, vs. J.R. Tucker, 7pm)
4) L.C. Bird (3-1, was #1, at Clover Hill, 7:30pm)
5) Highland Springs (2-1, was #4, vs. Armstrong, 7pm)
6) Henrico (3-0, was #5, at Patrick Henry, 7pm)
7) Lee-Davis (3-0, was #8, at Varina, 7pm)
8) Monacan (4-0, was #10, at Huguenot, 7:30pm)
9) Douglas Freeman (3-0, was #9, vs. John Marshall, 7pm)
10) Thomas Dale (2-1, was #7, vs. Colonial Heights, 7pm)
11) Hopewell (2-1, was #11, vs. #2 Dinwiddie, 7pm)
12) Benedictine (2-0, was #12, vs. Liberty Christian, 4pm)

Sunday, September 18, 2016

New RVA Sports Network Super 6 Polls!

Here are the latest RVA Sports Network Super 6 Volleyball and Field Hockey polls as released on Sunday night. Rankings are of VHSL member schools, last week's ranking in parentheses.....

BOYS VOLLEYBALL:

1) James River (was #2)
2) Cosby (was #1)
3) Clover Hill (was #3)
4) Douglas Freeman (was #4)
5) Atlee (New)
6) Glen Allen (was #5)

Dropping Out: Lee-Davis
Just Outside: Mills Godwin, Monacan, Patrick Henry, Lee-Davis

GIRLS VOLLEYBALL:

1) Powhatan (was #2)
2) Deep Run (was #3)
3) Mills Godwin (was #1)
4) Goochland (was #4)
5) Atlee (New)
6) Douglas Freeman (was #6)

Dropping Out: Lee-Davis
Just Outside: Matoaca, Hanover, Clover Hill, Lee-Davis, Midlothian

FIELD HOCKEY:

1) Deep Run (was #1)
2) Midlothian (was #2)
3) Douglas Freeman (was #3)
4) Clover Hill (was #5)
5) Prince George (was #4)
6) Cosby (was #6)

Just Outside: Maggie Walker GS, Atlee, James River

THE WEEK AHEAD: Rivalries, Showdowns, And More

Here's a look at some of the bigger matchups in fall high school sports for the upcoming week as we dive headlong into the latter half of September:

MONDAY:

Boys Volleyball:
Monacan at Colonial Heights, 7:15pm
Thomas Dale at #2 Cosby, 7:15pm

TUESDAY:

Boys Volleyball:
#5 Atlee at Hanover, 7pm
#2 Cosby at Monacan, 7pm
Midlothian at #1 James River, 7pm

Girls Volleyball:
Patrick Henry at Lee-Davis, 7pm (CLICK HERE to listen live on RVA Sports Network)
Hanover at #5 Atlee, 7pm

WEDNESDAY:

Field Hockey:
#1 Deep Run at Maggie Walker GS, 6:45pm
#2 Midlothian at #4 Clover Hill, 7pm

Girls Volleyball:
Glen Allen at #3 Mills Godwin, 7pm

THURSDAY:

Field Hockey:
St. Catherine's at Matoaca, 4:30pm
#5 Prince George at Atlee, 5pm

Boys Volleyball:
#1 James River at #3 Clover Hill, 7pm
#5 Atlee at Glen Allen, 7pm

FRIDAY:

Football:
Dinwiddie (3-0) at Hopewell (2-1), 7:30pm
Henrico (3-0) at Patrick Henry (3-0), 7pm
Hanover (1-2) at Atlee (1-2), 7pm (CLICK HERE to listen live)
Matoaca (1-2) at Prince George (2-1), 7:30pm

Girls Volleyball: 
Collegiate at St. Catherine's, 5:45pm


Saturday, September 17, 2016

SATURDAY COLLEGE SCOREBOARD

Stony Brook 42, Richmond 14
Virginia Tech 49, Boston College 0
UConn 13, Virginia 10
North Carolina 56, JMU 28
Randolph-Macon 34, Methodist 16
Ferrum 42, Hampden-Sydney 20
William & Mary 35, Hampton 10
Christopher Newport 42, Wesley 28
Virginia Union 37, Winston Salem State 14
Virginia State 20, Kentucky State 7
North Carolina State 49, Old Dominion 22

Friday, September 16, 2016

WEEK 4 FOOTBALL FINALS:

NBC12/RVA Sports Network Big 12 Poll Scoreboard:

#6 Manchester 21, #1 L.C. Bird 14: Lancers move to 3-0, have won two of past three games against the Skyhawks, now 3-1

#3 Hermitage 38, Varina 14: Big night for Woody Winborn as Panthers erase early deficit to move to 2-1.

#5 Henrico 49, J.R. Tucker 12: After slow start, Warriors pull away on the road, move to 3-0.

#8 Lee-Davis 43, Glen Allen 0: Altercation, with ejections, mars third win of season for Confederates.

#9 Douglas Freeman 20, Atlee 14: As heard on our Game of The Week, Trey Laughlin throws winning touchdown pass with six seconds left to complete 20-point fourth quarter comeback. Rebels to 3-0, Atlee to 1-2.

#10 Monacan 61, Clover Hill 27: Monacan rolls in the first quarter, never looks back as Chiefs improve to 4-0.

#11 Hopewell 28, Hanover 13: Blue Devils bounce back from Powhatan loss to move to 2-1, Hawks 1-2, worst start in ten years.

Other Scores:

Patrick Henry 31, Mills Godwin 28: Hunter Hart scores winning touchdown in last minute as Patriots erase 21-0 halftime deficit to move to 3-0.

Deep Run 42, Essex 14: First win for Wildcats new head coach Chad Hornik, exacting revenge for last year's loss.

James Monroe 17, Petersburg 12
Prince George 51, John Marshall 0
Powhatan 35, George Wythe 0
Cosby 34, Midlothian 20
James River 63, Huguenot 30
Goochland 35, Robert E Lee/Staunton 0
Tabb 47, New Kent 15
Trinity Episcopal 26, Norfolk Academy 20
Brunswick 20, Amelia 0
Atlantic Shores Christian 43, Blessed Sacrament-Huguenot 13
Thomas Jefferson 42, Caroline 20
Franklin 30, Charles City 22
Richmond Christian 18, Portsmouth Christian 2
Southampton 52, Colonial Heights 34
Louisa 34, King George 26



WEEK 4 FOOTBALL SCHEDULE

GAME OF THE WEEK: #9 Douglas Freeman (2-0) at Atlee (1-1), 7pm: CLICK HERE to listen live online, or tune in to WHAN, 102.9 FM in Richmond or use the TuneIn app on your mobile device by listening to "Radiall"! We go on the air at 6:30pm.

Douglas Freeman is 10-6 in this series dating back to the year 2000. Recently, it's been back and forth, the Rebels winning last year, the Raiders victorious in 2014, and the teams splitting two memorable games in 2013, Freeman the only team to beat Atlee in the regular season, and the Raiders exacting revenge in the second round of the 5A South Region playoffs. The Rebels look for a 3-0 start, while this is the home opener for the 1-1 Raiders.

NBC 12/RVA SPORTS NETWORK BIG 12 POLL GAMES:

#6 Manchester (2-0) at #1 L.C. Bird (3-0), 7:30pm: Simply put, can the Lancers do what few others have, and that is score on the Skyhawks? In their last twenty games, L.C. Bird is 19-1 and has nine shutouts to their credit. Manchester did defeat L.C. Bird two seasons ago on a Hail Mary pass as time expired. Will it take another miracle for Frank Boyd and company tonight?

#3 Hermitage (1-1) at Varina (1-1), 7pm: The annual non-district battle between Eastern Henrico and Northwest Henrico. The Blue Devils, after losing late at Thomas Dale last week 22-13, are still looking for that big win that signifies they are back in serious playoff discussion, while Hermitage looks to keep the momentum they started after a big win two weeks ago over Meadowbrook.

#5 Henrico (2-0) at J.R. Tucker (0-2), 7pm: The Tigers let one get away last week, falling late at home to Hanover. A stiffer test comes to Parham Road tonight, as Henrico has rolled in their first two games, wins over Mills Godwin and Deep Run.

Glen Allen (0-2) at #8 Lee-Davis (2-0), 7pm: The Jaguars are starting to show some promise under new head coach Salvatore Camp, but run into one of the hotter area teams tonight in Mechanicsville. Lee-Davis is 11-3 in their past fourteen games, and, while tailback Nathan Evans has 230 rushing yards so far this season, he is not the Confederates' only offensive weapon, as Lee-Davis has scored 82 points in two games. (Twitter Live Coverage: @hanoversports via @LDTV_Sports)

#10 Monacan (3-0) at Clover Hill (0-2), 7:30pm: Coach Henderson got the "number one all the way" and will adorn his new hair style, or lack thereof, on the sidelines tonight as the Chiefs look to go to 4-0 against a Clover Hill team still looking to get in the win column.

#11 Hopewell (1-1) at Hanover (1-1), 7pm: Suddenly, this game has bigger meaning with both teams having suffered early losses. It's more important for Hanover to win, though, as the path to the playoffs is a bit easier in 3A East than in 4A East, which suddenly has a boatload of good teams already positioning themselves for playoff bids. From Louisa and Powhatan to Eastern View, Chancellor, and Courtland, Hanover has much more than just Dinwiddie and Monacan to worry about. (Twitter Live Coverage: @TaylorRVASN)

OTHER GAMES:

Patrick Henry (2-0) at Mills Godwin (1-1): How does Patrick Henry stop the Wesley Dugger machine? He scored seven touchdowns on 310 yards rushing last week in the win over Atlee. (Twitter Live Coverage: @hanoversports via @PatriotTalkLive)

Petersburg (2-0) at James Monroe (2-1): A great test for a young Crimson Wave squad to see just how far they've come in August and September. JM lost to Dinwiddie 48-10 three weeks ago.

George Wythe (1-1) at Powhatan (2-0): The Indians look to stay unbeaten at home, feeding off the momentum of beating Hopewell with no time remaining a week ago.

Colonial Heights (0-2) at Southampton (1-1): A long bus ride for the Colonials after school Friday; they hope to make the return trip quicker with their first win of the year before starting the rigors of Central District play next week.

Midlothian (0-3) at Cosby (1-2): The Trojans continue to search for win number one, while an uneven season continues early for the Titans, who look to get back to .500 at home, with or without the services of running back Joe Hunt, injured in last week's loss to Monacan.

Huguenot (1-2) at James River (1-1): The Rapids look for back-to-back wins over city schools after getting their first win of 2016 last week over George Wythe.

Essex (1-2) at Deep Run (0-2): This non-district battle between 1A Essex and 5A Deep Run was won by Essex last season. Deep Run is better, more cohesive under new coach Chad Hornik, but will it be enough to get the win at home tonight?

Thomas Jefferson (1-1) at Caroline (0-3): A rough start for the Cavaliers, including a 70-0 loss at #2 Dinwiddie a week ago. TJ comes off a win over Armstrong their last time out. This could be a very close game.

John Marshall (1-1) at Prince George (1-1): The Royals look to bounce back from home loss to #8 Lee-Davis. This series has seen close games, and tonight's could be no exception, but look for Prince George's Malaki Gurley to make a statement in the running game tonight.

Robert E. Lee/Staunton (2-1) at Goochland (3-0): A fantastic start for the Bulldogs, defeating some tough early competition. They are on pace to be a top team in the 2A East Region, and look to take a step closer with a win at home tonight against another quality opponent.

VISAA:

Norfolk Academy (2-0) at Trinity Episcopal (1-1), 4pm

Richmond Christian (2-0) at Portsmouth Christian (1-1), 7pm

Saturday:

St. Anne's Belfield (1-1) at St. Christopher's (0-2), 1pm





Wednesday, September 14, 2016

The Wrap & The LineUp: Wednesday's Scoreboard, Thursday's Schedule

HEADLINES:

#1 Deep Run survives #4 Prince George in OT; #5 Clover Hill comes back to beat #6 Cosby in Field Hockey. Photo Gallery for both games coming Thursday on RVA Sports Network Facebook page.

VHSL Releases Executive Committee Agenda for next Thursday; "Reclassification II" expected to be passed. Committee to discuss return of State Quarterfinals in several sports.

NFL announces Modern-Day Hall Of Fame Nominees For Class of 2017

#17 UVA Shuts Out VCU in Men's Soccer


WEDNESDAY SCOREBOARD:

FIELD HOCKEY:

#1 Deep Run 3, #4 Prince George 2 (OT)
#2 Midlothian 4, Manchester 0
#3 Douglas Freeman 3, Glen Allen 2
#5 Clover Hill 2, #6 Cosby 1
Hanover 7, Varina 0
Lee-Davis 2, Henrico 1 (OT)
Mills Godwin 3, Maggie Walker GS 2
J.R. Tucker 7, Hermitage 0
Colonial Heights 5, Southampton 0

BOYS VOLLEYBALL:

Atlee 3, L.C. Bird 0

GIRLS VOLLEYBALL:

#4 Goochland 3, Buckingham 0
Monacan 3, J.R. Tucker 1

JV FOOTBALL:
Varina 42, Hermitage 14
Lee-Davis 22, Glen Allen 6

GOLF:

Hanover 155, Varina 216
Matoaca 154, Thomas Dale 199
Colonial Heights 188, Petersburg 206
Deep Run 144, Douglas Freeman 176

*****
THE LINEUP: THURSDAY SEPTEMBER 15

BOYS VOLLEYBALL:

#2 James River at Manchester, 7pm
#3 Clover Hill at Midlothian, 7pm
J.R. Tucker at #4 Douglas Freeman, 7pm
Maggie Walker GS at #5 Glen Allen, 7pm
#6 Lee-Davis at Mills Godwin, 7pm
Henrico at Hanover, 6pm
Highland Springs at Patrick Henry, 6pm
Deep Run at Hermitage, 7pm
Armstrong at Huguenot, 7pm
Meadowbrook at Colonial Heights, 5:45pm
Dinwiddie at Matoaca, 7:15pm
Prince George at Thomas Dale, 7:15pm
Petersburg at Thomas Jefferson, 7:15pm


GIRLS VOLLEYBALL:

#1 Mills Godwin at #5 Lee-Davis, 7pm
#2 Powhatan at Western Albemarle, 7pm
Hermitage at #3 Deep Run, 7pm
#4 Goochland at Nottoway, 7pm
#6 Douglas Freeman at J.R. Tucker, 7pm
Charles City at King and Queen, 5:30pm
Armstrong at Huguenot, 5:45pm
Meadowbrook at Colonial Heights, 5:45pm
Dinwiddie at Matoaca, 5:45pm
Petersburg at Thomas Jefferson, 5:45pm
Glen Allen at Maggie Walker GS, 7pm
Hanover at Henrico, 7pm
Patrick Henry at Highland Springs, 7pm
Manchester at James River, 7pm
Midlothian at Clover Hill, 7pm
Fluvanna at Louisa, 7pm
Mathews at King William, 7pm
Amelia at Buckingham, 7pm
Thomas Dale at Prince George, 7:15pm


FIELD HOCKEY:
#1 Deep Run at Atlee, 5pm (Live Tweet Coverage @hanoversports & @henricosports)
Monacan at Colonial Heights, 4:30pm
L.C. Bird at Varina, 6pm
Powhatan at Western Albemarle, 7pm

GOLF:

Jefferson District Tournament (Louisa, Powhatan), 10:30am, Lake Monticello GC
Midlothian, Monacan vs. Clover Hill, 3pm, Brandermill CC
Huguenot, Cosby vs. James River, 3:30pm, Independence GC
George Wythe, Manchester vs. L.C. Bird, 3:30pm, First Tee Chesterfield
Amelia, Goochland vs. Bluestone, 3:30pm, The Hollows GC
Varina vs. Highland Springs, 4pm, Glenwood GC
Mills Godwin vs. Glen Allen, 4pm, Hunting Hawk GC
King William vs. Middlesex, 4pm, Piankatank GC
Hermitage at J.R. Tucker, 4:30pm, The Hollows GC

JV FOOTBALL:

Armstrong at John Marshall, 4pm
Central Va. Homeschool at St. Christopher's, 5pm
Huguenot at James River, 6pm
Cosby at Midlothian, 6pm
Clover Hill at Monacan, 6pm
Goochland at R.E. Lee (Staunton), 6pm, Gypsy Hill Park, Staunton
Amelia at Brunswick, 6:30pm
L.C. Bird at Manchester, 7pm
J.R. Tucker at Henrico, 7pm
Mills Godwin at Patrick Henry, 7pm

CROSS COUNTRY:

Trinity Episcopal vs. Steward, 4:30pm, Deep Run Park



Tuesday, September 13, 2016

The LineUp: Schedule for Wednesday September 14

FIELD HOCKEY:

#1 Deep Run at #4 Prince George, 4pm (Live Tweet Coverage at @henricosports & @TheRVASportsNet)
#2 Midlothian at Manchester, 7pm
#3 Douglas Freeman at Glen Allen, 6:45pm
#6 Cosby at #5 Clover Hill, 7pm
Southampton at Colonial Heights, 4:30pm
L.C. Bird at James River, 6pm
Varina at Hanover, 6pm
Henrico at Lee-Davis, 6pm
Hermitage at J.R. Tucker, 6pm
Maggie Walker GS at Mills Godwin, 6:45pm

BOYS VOLLEYBALL:

Atlee at L.C. Bird, 7pm

GIRLS VOLLEYBALL:

Buckingham at #4 Goochland, 6:45pm
St. Catherine's at Trinity Episcopal, 6pm
J.R. Tucker at Monacan, 7pm

GOLF:

Matoaca vs. Thomas Dale, 3:30pm, Meadowbrook GC
Hopewell vs. Prince George, 3:30pm, Prince George GC
Hanover vs Varina, 4pm, Meadowbrook GC
Henrico vs. Highland Springs, 4pm, Glenwood GC
Douglas Freeman vs. Deep Run, 4pm, The Dominion Club

GIRLS TENNIS:

Charlottesville Tennis at Trinity Episcopal, 4:30pm


THE WRAP: Tuesday's Scoreboard

BOYS VOLLEYBALL:

#1 Cosby 3, L.C. Bird 0
#3 Clover Hill 3, Manchester 0
#4 Douglas Freeman 3, Maggie Walker GS 1
#5 Glen Allen 3, Hermitage 1
Atlee 3, #6 Lee-Davis 0
Patrick Henry 3, Hanover 1
Mills Godwin 3, Deep Run 1
Thomas Dale 3, Colonial Heights 0
Highland Springs 3, Armstrong 0
Meadowbrook 3, Petersburg 0

GIRLS VOLLEYBALL:

#3 Deep Run 3, #1 Mills Godwin 2
#2 Powhatan 3, Orange 0
Atlee 3, #5 Lee-Davis 0
#6 Douglas Freeman 3, Maggie Walker GS 0
Clover Hill 3, Manchester 0
Matoaca 3, Prince George 0
Henrico 3, Varina 1
Glen Allen 3, Hermitage 0
Collegiate 3, St. Margaret's 0
Hanover 3, Patrick Henry 1

FIELD HOCKEY:

Mills Godwin 2, J.R. Tucker 0
Collegiate 3, St. Anne's-Belfield 1
Hopewell 2, Spotsylvania 1
Caroline 2, Northumberland 0
York 6, New Kent 0
Albemarle 12, Louisa 0

GOLF:

Deep Run 164, Glen Allen 165
Midlothian 149, Cosby 158
Matoaca 165, Colonial Heights 203
James River 153, Monacan 162, Manchester 173

BOYS SOCCER:

Collegiate 2, Trinity Episcopal 0
Bishop Ireton 1, St. Christopher's 0

Monday, September 12, 2016

THE LINEUP: Tuesday, September 13

GIRLS VOLLEYBALL:

RVA Sports Network Game Of The Week: #1 Mills Godwin at #3 Deep Run, 7pm (CLICK HERE to listen live on our YouTube Channel!)

#2 Powhatan at Orange, 7pm
#5 Lee-Davis at Atlee, 7pm
#6 Douglas Freeman at Maggie Walker GS, 7pm
Mathews at Charles City, 5:30pm
Trinity Episcopal at St. John Paul The Great, 5:30pm
Huguenot at Dinwiddie, 5:45pm
Petersburg at Meadowbrook, 5:45pm
Colonial Heights at Thomas Dale, 5:45pm
St. Margaret's at Collegiate, 6pm
New Kent at Jamestown, 6:30pm
Northumberland at Caroline, 6:45pm
Patrick Henry at Hanover, 7pm
Henrico at Varina, 7pm
Highland Springs at Armstrong, 7pm
Hermitage at Glen Allen, 7pm
L.C. Bird at Cosby, 7pm
Clover Hill at Manchester, 7pm
Louisa at Albemarle, 7pm
Amelia at Prince Edward, 7pm
King William at Middlesex, 7pm
Prince George at Matoaca, 7:15pm

BOYS VOLLEYBALL:

#1 Cosby at L.C. Bird, 7pm
Manchester at #3 Clover Hill, 7pm
Maggie Walker GS at #4 Douglas Freeman, 7pm
#5 Glen Allen at Hermitage, 7pm
Atlee at #6 Lee-Davis, 7pm
Highland Springs at Armstrong, 6pm
Varina at Henrico, 6pm
Deep Run at Mills Godwin, 7pm
Hanover at Patrick Henry, 7pm
Petersburg at Meadowbrook, 7:15pm
Colonial Heights at Thomas Dale, 7:15pm
Matoaca at Prince George, 7:15pm

FIELD HOCKEY:

Hopewell at Spotsylvania, 4:30pm
St. Anne's-Belfield at Collegiate, 4:30pm
Steward at Bishop Sullivan Catholic, 4:30pm
Caroline at Northumberland, 5pm
Hermitage at Patrick Henry, 6pm
J.R. Tucker at Mills Godwin, 6:45pm
Louisa at Albemarle, 7pm
New Kent vs. York, 7pm, Bailey Field


GOLF:
L.C. Bird, Midlothian vs. Cosby, 3pm, Magnolia Green GC
Thomas Dale vs. Clover Hill, 3pm, Brandermill GC
Manchester, Monacan vs. James River, 3:30pm, Independence GC
Matoaca vs. Colonial Heights, 3:30pm, Fort Lee GC
Patrick Henry vs. Henrico, 4pm, Belmont GC
Deep Run vs. Mills Godwin, 4pm, Hermitage CC
Hermitage, John Marshall vs Douglas Freeman, 4:30pm, Richmond CC
Maggie Walker GS vs. J.R. Tucker, 4:30pm, The Hollows GC
Powhatan vs. Fluvanna, 4:30pm, Lake Monticello GC
Orange vs. Louisa, 4:30pm, Tanyard GC

BOYS SOCCER:

Collegiate at Trinity Episcopal, 4:30pm

THE WRAP: Tonight's High School Sports Scores

BOYS VOLLEYBALL:

Midlothian 3, Colonial Heights 0
Patrick Henry 3, J.R. Tucker 0
Monacan 3, Hanover 1
Varina 3, Meadowbrook 1
Matoaca 3, Highland Springs 0

GIRLS VOLLEYBALL:

#4 Goochland 3, Maggie Walker GS 1
Patrick Henry 3, J.R. Tucker 0
Matoaca 3, Highland Springs 0
Hanover 3, Monacan 0

FIELD HOCKEY:

#1 Deep Run 4, #3 Douglas Freeman 1
#2 Midlothian 2, #6 Cosby 1 (OT)
Maggie Walker GS 1, Glen Allen 1 (MWGS wins 4-2 on penalty strokes)
Atlee 3, Hanover 2
Lee-Davis 1, Patrick Henry 0
Manchester 3, James River 1

GOLF:

Atlee 155, Patrick Henry 180
Dinwiddie 174, Petersburg 235
Prince George 185, Meadowbrook 203

BOYS SOCCER:

Steward 3, Hampton Roads Academy 2


New NBC12/RVA Sports Network Big 12 High School Football Poll: A New #1

With Meadowbrook's shocking 8-7 win over Highland Springs Friday night, we have a new number one team in the NBC12/RVA Sports Network Big 12 High School Football poll, while Dinwiddie reaches its highest mark in poll history and the first VISAA school hits the poll this season.


1) L.C. Bird (3-0, was #2, vs. #6 Manchester Friday, 7:30pm)
2) Dinwiddie (3-0, was #3, idle)
3) Hermitage (1-1, was #4, at Varina Friday, 7pm)
4) Highland Springs (2-1, was #1, idle)
5) Henrico (2-0, was #5, at J.R. Tucker Friday, 7pm
6) Manchester (2-0, was #6, at #1 L.C. Bird Friday, 7:30pm)
7) Thomas Dale (2-1, was #8, idle)
8) Lee-Davis (2-0, was #9, vs. Glen Allen Friday, 7pm)
9) Douglas Freeman (2-0, was #10, at Atlee Friday, 7pm on Game Of The Week, 102.9 FM, RVASportsNetwork.com and on TuneIn Radio app, search "Radiall", 6:30pm)
10) Monacan (3-0, was #11, at Clover Hill Friday, 7:30pm)
11) Hopewell (1-1, was #7, at Hanover Friday, 7pm)
12) Benedictine (2-0, New, idle)

Dropping Out: Cosby

Sunday, September 11, 2016

The LineUp: Monday September 12

FIELD HOCKEY:

Hampton Roads Academy at Steward School, 4pm
L.C. Bird at Matoaca, 4:30pm
First Colonial vs. Trinity Episcopal, 4:30pm, University of Richmond
Hanover at Atlee, 5pm
Prince George at Highland Springs, 6pm
Patrick Henry at Lee-Davis, 6pm
Varina at Hermitage, 6pm
Douglas Freeman at Deep Run, 6:45pm
Glen Allen at Maggie Walker GS, 6:45pm
Midlothian at Cosby, 7pm
Clover Hill at Monacan, 7pm
Powhatan at Orange, 7pm

BOYS VOLLEYBALL:

Colonial Heights at Midlothian, 6pm (GAME OF THE WEEK: Listen Live on our YouTube Channel by CLICKING HERE)
Matoaca at Highland Springs, 6pm
J.R. Tucker at Patrick Henry, 7pm
Meadowbrook at Varina, 7pm
Hanover at Monacan, 7pm

GIRLS VOLLEYBALL:

Meadowbrook at Varina, 6pm
Washington and Lee at Caroline, 6:45pm
Monacan at Hanover, 7pm
Highland Springs at Matoaca, 7pm
Maggie Walker GS at Goochland, 7pm
Patrick Henry at J.R. Tucker, 7pm
Courtland at Louisa, 7pm

GOLF:
Atlee vs. Patrick Henry, 3:30pm, The Crossings
Petersburg vs. Dinwiddie, 3:30pm, Dogwood Trace
Meadowbrook vs. Prince George, 3:30pm, Prince George GC
Caroline vs. Chancellor, 4pm, Mattaponi Springs

GIRLS TENNIS:
Steward at Hampton Roads Academy, 4pm
Paul VI at Collegiate, 4:30pm

First Super 6 Polls Released: Volleyball and Field Hockey

With tons of teams under consideration and a long way to go in the regular season, RVA Sports Network unveils its first Super 6 polls in volleyball and field hockey. A reminder that only VHSL schools are considered for Super 6 polls.

BOYS VOLLEYBALL:

1) Cosby
2) James River
3) Clover Hill
4) Douglas Freeman
5) Glen Allen
6) Lee-Davis

Just Outside: Mills Godwin, Atlee, Monacan, Hanover

GIRLS VOLLEYBALL:

1) Mills Godwin
2) Powhatan
3) Deep Run
4) Goochland
5) Lee-Davis
6) Douglas Freeman

Just Outside: Midlothian, Hanover, Matoaca, Clover Hill

FIELD HOCKEY:

1) Deep Run
2) Midlothian
3) Douglas Freeman
4) Prince George
5) Clover Hill
6) Cosby

Just Outside: Maggie Walker GS, Atlee, James River



Friday, September 9, 2016

WEEK 3 FOOTBALL SCOREBOARD

Meadowbrook 8, #1 Highland Springs 7

#2 L.C. Bird 62, Midlothian 0

#3 Dinwiddie 70, Caroline 0

#5 Henrico 45, Deep Run 19

#6 Manchester 62, Huguenot 28

Powhatan 29, #7 Hopewell 28

#8 Thomas Dale 22, Varina 13

#9 Lee-Davis 47, Prince George 17

#11 Monacan 29, #12 Cosby 7

Mills Godwin 48, Atlee 28

Hanover 34, J.R. Tucker 28

James River 47, George Wythe 6

Matoaca 50, Clover Hill 14

Patrick Henry 35, Glen Allen 25

Goochland 21, Ameila 0

Petersburg 15, Kettle Run 0

Park View-South Hill 58, Colonial Heights 28

Collegiate 48, Trinity Episcopal 16

Essex 27, King William 8

John Marshall 23, Armstrong 15

GAME OF THE WEEK LISTEN LIVE LINK

CLICK HERE to listen to Patrick Henry at Glen Allen online here tonight, 7pm on RVA Sports Network.

In the Richmond area, the game is also on the radio at 102.9 FM. Going mobile? Use the link here to listen on the TuneIn Radio App on any device!


Thursday, September 8, 2016

WEEK 3 HIGH SCHOOL FOOTBALL SCHEDULE (with time/location changes)

(Time and/or location changes are in bold; RVASN Full Twitter coverage where available; updates of all games on our Twitter Network)

FRIDAY:

RVASN GAME OF THE WEEK: Patrick Henry at Glen Allen, 7:30pm
Airtime, 7pm on:
Radio: 102.9 FM/1430 AM
Web: CLICK HERE TO LISTEN!
Mobile: TuneIn App, search "Radiall", or if in Richmond, search "Local Radio", use 102.9 FM
Twitter: @hanoversports, @henricosports

#1 Highland Springs at Meadowbrook, 7pm
#2 L.C. Bird at Midlothian, 7:30pm (Twitter: @MidloHooligans)
Caroline at #3 Dinwiddie, 8pm 
Deep Run at #5 Henrico, 7:30pm (Twitter: @henricosports)
Huguenot at #6 Manchester, 7:30pm
#7 Hopewell at Powhatan, 7:30pm
Varina at #8 Thomas Dale, 7:30pm
#9 Lee-Davis at Prince George, 7:30pm  (Twitter: @LDTV_Sports and @hanoversports)
#12 Cosby at #11 Monacan, 7:30pm (Twitter: @MattNBC12)

Collegiate vs. Trinity Episcopal, 7pm, Huguenot High School
Atlee at Mills Godwin, 7:30pm (Twitter: @TaylorRVASN)
Hanover at J.R. Tucker, 7:30pm (Twitter: @hanoversports, @henricosports)

Matoaca at Clover Hill, 8pm
Kettle Run at Petersburg, 7:30pm
Park View-South Hill at Colonial Heights, 7:30pm
Goochland at Ameila, 7pm
Essex at King William, 7pm

SATURDAY:

Benedictine vs. St. Christopher's, 7pm, Goochland High School
Norfolk Christian at Richmond Christian, 6pm




Tuesday, September 6, 2016

THE LINEUP: Game Schedule for Wednesday September 7

NOTE: There is a marginal risk (lowest level issued by the Storm Prediction Center) for severe weather Wednesday afternoon, especially east of Interstate 95. We'll keep you posted.

FIELD HOCKEY:
Henrico at Prince George, 4:30pm
Foxcroft at Steward, 4:30pm
Clover Hill at L.C. Bird, 4:30pm
Trinity Episcopal at Collegiate, 4:45pm
Patrick Henry at Highland Springs, 6pm
Matoaca at Varina, 6pm
Mills Godwin at Hermitage, 6pm
Caroline at J.R. Tucker, 6pm
Maggie Walker GS at Douglas Freeman, 6:45pm
Deep Run at Glen Allen, 6:45pm
Manchester at Cosby, 7pm
Monacan at Midlothian, 7pm
Colonial Heights at Warhill, 7pm

GOLF:
Thomas Dale, Varina vs. Meadowbrook, 3:30pm, First Tee Chesterfield
George Wythe, James River vs. Midlothian, 3pm, Salisbury CC
Prince George, Petersburg, Colonial Heights vs Dinwiddie, 3:30pm, Dogwood Trace
Buckingham, Goochland vs Cumberland, 3:30pm, Farmville CC
Monacan vs. Deep Run, 4pm, The Dominion Club
King George, Louisa at Caroline, 4pm

CROSS COUNTRY:
Capital District Meet (Armstrong, Atlee, Hanover, Henrico, Highland Springs, Lee-Davis, Patrick Henry, and Varina), 5pm at Dorey Park
Colonial District Meet (Deep Run, Douglas Freeman, Hermitage, Glen Allen, J.R. Tucker, Maggie Walker GS, Mills Godwin, RF&P Park, 5pm
Dinwiddie, Petersburg, vs Prince George, Battlefield Park, 4:30pm
Colonial Heights, Matoaca vs. Hopewell, Hopewell HS, 4:30pm
Amelia, Goochland, Prince Edward at Buckingham, 4:30pm
Essex, King William at Northumberland, 5pm

BOYS VOLLEYBALL:
J.R. Tucker at Lee-Davis, 7pm
Meadowbrook at Huguenot, 7pm

GIRLS VOLLEYBALL:
Armstrong at Charles City, 5:30pm
Meadowbrook at Huguenot, 5:45pm
Powhatan at Goochland, 6:45pm
Caroline at Eastern View, 6:45pm
Lee-Davis at J.R. Tucker, 7pm
Hanover at Midlothian, 7pm

JV FOOTBALL:
Trinity Episcopal at Collegiate, 4:30pm
Benedictine at St. Christopher's, 4:30pm
Henrico at Deep Run, 7pm
Hanover at J.R. Tucker, 7pm
Clover Hill at Matoaca, 6pm
Dinwiddie at Caroline, 6pm
York at New Kent, 6:30pm
Powhatan at Hopewell, 7pm, Merner Field
Louisa at Courtland, 6pm
King William at Essex, 6pm

BOYS SOCCER:
Norfolk Academy at Trinity Episcopal, 4pm
Steward at Fredericksburg Academy, 4pm

THE WRAP: Tuesday's Scoreboard for September 6

BOYS VOLLEYBALL:

Game of The Week: Douglas Freeman 3, Mills Godwin 2
Patrick Henry 3, Hermitage 0
Hanover 3, Midlothian 2
Maggie Walker GS 3, J.R. Tucker 0
Prince George 3, L.C. Bird 1
James River 3, Monacan 1
Matoaca 3, Varina 1
Thomas Jefferson 3, Armstrong 0
Glen Allen 3, Henrico 0

GIRLS VOLLEYBALL:

Mills Godwin 3, Douglas Freeman 2
Glen Allen 3, Henrico 0
Patrick Henry 3, Hermitage 0
Armstrong 3, Thomas Jefferson 2
Cosby 3, Clover Hill 1
Matoaca 3, Varina 0
L.C. Bird 3, Prince George 1
Trinity Episcopal 3, St. Gertrude 1

FIELD HOCKEY:

Spotsylvania 3, Hopewell 1

GOLF:

Cosby 164, Clover Hill 169, Manchester 182





Football: New NBC12/RVA Sports Network Big 12 High School Poll

The top three remain the same and separate themselves a little from the rest of the pack, while a team returns to our poll as we approach Week 3 of the season this Friday!

1) Highland Springs (2-0, was #1, at Meadowbrook, 7pm)
2) L.C. Bird (2-0, was #2, at Midlothian, 7:30pm)
3) Dinwiddie (2-0, was #3, vs. Caroline, 7pm)
4) Hermitage (1-1, was #4, IDLE)
5) Henrico (1-0, was #6, vs. Deep Run, 7pm)
6) Manchester (1-0, was #7, vs. Huguenot, 7:30pm)
7) Hopewell (1-0, was #9, at Powhatan, 7pm)
8) Thomas Dale (1-1, was #4, vs. Varina, 7pm)
9) Lee-Davis (1-0, was #11, at Prince George, 7:30pm)
10) Douglas Freeman (2-0, was #10, IDLE)
11) Monacan (2-0, was #12, vs. #12 Cosby, 7:30pm)
12) Cosby (1-1, returns to poll, at #11 Monacan, 7:30pm)

Also Receiving Votes: Benedictine
Dropping Out: Hanover (0-1, was #8)

Monday, September 5, 2016

THE LINEUP: Tuesday, September 6, 2016

Here's a look at area action on this first day of public school for 2016-17:.

RVA SPORTS NETWORK VOLLEYBALL GAME OF THE WEEK:
Boys Volleyball: Douglas Freeman at Mills Godwin, 7pm (CLICK HERE to listen live on our YouTube Channel!)

GOLF:
James River vs Midlothian, 3pm, Salisbury CC
Hugenot vs L.C. Bird, 3pm, First Tee-Chesterfield
Cosby, Manchester vs. Clover Hill, 3:30pm, Brandermill CC
Amelia, Central Lunenburg vs. Prince Edward, 3:30pm, The Manor GC
Lee-Davis vs. Atlee, 5pm, The Crossings

BOYS VOLLEYBALL:
Henrico at Glen Allen, 6pm
Midlothian at Hanover, 7pm
Varina at Matoaca, 7pm
Hermitage at Patrick Henry, 7pm
Maggie Walker GS at J.R. Tucker, 7pm
Cosby at Clover Hill, 7pm
Monacan at James River, 7pm
L.C. Bird at Prince George, 7pm

GIRLS VOLLEYBALL:
Glen Allen at Henrico, 7pm
Patrick Henry at Hermitage, 7pm
Matoaca at Varina, 7pm
Mills Godwin at Douglas Freeman, 7pm
J.R. Tucker at Maggie Walker GS, 7pm
Clover Hill at Cosby, 7pm
Prince George at L.C. Bird 7pm
James River at Monacan, 7pm
Goochland at Randolph-Henry, 7pm
Amelia at Cumberland, 6:45pm
New Kent at Bruton, 6:30pm

FIELD HOCKEY:
Spotsylvania at Hopewell, time TBA


Sunday, September 4, 2016

19th Annual Virginia Volleyball Showcase Full Results

BOYS DIVISION:

Pool A:
Mills Godwin d. Midlothian 3-0 (25-23, 25-21, 25-14)
Thomas Dale d. Midlothian 2-1 (25-21, 25-20, 18-25)
Mills Godwin d. Thomas Dale 3-0 (25-17, 25-15, 25-14)

Pool B:
Princess Anne d. Hanover 3-0 (25-21, 25-19, 25-21)
Deep Run d. Hanover 3-0 (25-14, 25-18, 25-19)
Princess Anne d. Deep Run 2-1 (25-22, 26-28, 27-25)

Pool C:
Douglas Freeman d. Monacan 2-1 (25-19, 19-25, 25-19)
Frank W. Cox d. Douglas Freeman 2-1 (18-25, 25-17, 27-25)
Frank W. Cox d. Monacan 3-0 (26-24, 25-20, 25-15)

Pool D:
James River d. Patrick Henry (25-15, 25-23, 25-22)
James River d. Prince George (25-15, 25-13, 25-9)
Patrick Henry d. Prince George (25-12, 25-16, 25-16)

Pool E:
Cosby d. Glen Allen 3-0 (27-25, 25-21, 25-23)
Glen Allen d. Ocean Lakes 2-1 (16-25, 25-20, 25-22)
Cosby d. Ocean Lakes 3-0 (25-18, 26-24, 25-17)

Pool F:
Atlee d. Maggie Walker 3-0 (25-14, 25-16, 25-13)
Clover Hill d. Maggie Walker 3-0 (25-18, 25-20, 25-15)
Clover Hill d. Atlee 3-0 (25-22, 25-23, 25-20)

Second Round:

Pool AA:
Cosby d. Mills Godwin 3-0 (26-24, 25-22, 25-21)
Cosby d. Frank W. Cox 2-1 (22-25, 25-21, 27-25)
Mills Godwin d. Frank W. Cox 2-1 (25-23, 25-18, 23-25)

Pool BB:
Princess Anne d. Clover Hill 2-1 (25-21, 26-24, 22-25)
James River d. Clover Hill 2-1 (25-17, 25-16, 20-25)
James River d. Princess Anne 3-0 (25-20, 25-20, 25-14)

Pool CC:
Glen Allen d. Thomas Dale 2-1 (25-15, 25-22, 24-26)
Douglas Freeman d. Glen Allen 2-1 (24-26, 25-14, 25-23)
Douglas Freeman d. Thomas Dale 2-1 (25-18, 25-19, 25-27)

Pool DD:
Atlee d. Deep Run 2-1 (25-22, 25-22, 23-25)
Atlee d. Patrick Henry 2-1 (14-25, 25-23, 25-17)
Patrick Henry d. Deep Run 3-0 (25-22, 25-20, 25-20)

Pool EE:
Ocean Lakes d. Midlothian 2-1 (13-25, 25-17, 25-16)
Monacan d. Ocean Lakes 2-1 (19-25, 25-15, 25-22)
Monacan d. Midlothian 2-1 (25-18, 27-25, 17-25)

Pool FF:
Hanover d. Maggie Walker 2-1 (25-23, 26-24, 21-25)
Prince George d. Maggie Walker 2-1 (25-21, 25-18, 22-25)
Hanover d. Prince George 3-0 (25-17, 27-25, 25-22)

Final Round:

Gold Championship:
Cosby d. James River 2-0 (26-24, 25-21)

Gold Third Place:
Mills Godwin d. Princess Anne 2-0 (29-27, 25-20)

Gold Fifth Place:
Frank W. Cox d. Clover Hill 2-0 (31-29, 25-21)

Silver Championship (Seventh Place):
Atlee d. Douglas Freeman 2-1 (25-16, 22-25, 20-18)

Silver Ninth Place:
Glen Allen d. Patrick Henry 2-1 (27-29, 25-23, 15-12)

Silver Eleventh Place:
Deep Run d. Thomas Dale 2-1 (22-25, 25-17, 15-13)

Bronze Championship (13th Place)
Hanover d. Monacan 2-0 (25-23, 25-23)

Bronze 15th Place:
Ocean Lakes d. Prince George 2-0 (25-21, 25-19)

Bronze 17th Place:
Midlothian d. Maggie Walker 2-0 (25-14, 25-21)

*****
GIRLS RED DIVISION:

Pool A:
Atlee d. Nansemond-Suffolk 2-1 (30-28, 25-20 25-27)
Princess Anne d. Atlee 3-0 (25-9, 25-12, 25-12)
Princess Anne d. Nansemond-Suffolk (25-17, 25-15, 25-23)

Pool B:
Douglas Freeman d. Forest Park 3-0 (25-17, 25-22, 25-23)
Madison d. Douglas Freeman 3-0 (25-18, 25-20, 25-20)
Madison d. Forest Park (26-24, 29-27, 25-16)

Pool C:
Langley d. Hanover 3-0 (25-10, 25-18, 25-22)
Langley d. Glen Allen 3-0 (25-20, 25-16, 25-17)
Hanover d. Glen Allen 2-1 (25-22, 25-22 22-25)

Pool D:
Chantilly d. Cosby 3-0 (25-12, 25-7, 25-12)
Ocean Lakes d. Cosby 3-0 (25-17, 25-13, 25-10)
Ocean Lakes d. Chantilly 3-0 (25-13, 25-20, 25-19)

Pool E:
Midlothian d. Oakton 2-1 (25-21, 25-23, 19-25)
First Colonial d. Midlothian 2-1 (19-25, 25-20, 25-20)
Oakton d. First Colonial 2-1 (25-16, 16-25, 25-16)

Pool F:
Powhatan d. Deep Run 2-1 (25-17, 25-14, 11-25)
Westfield d. Powhatan 2-1 (25-16, 19-25, 25-23)
Westfield d. Deep Run 3-0 (13-25, 23-25, 19-25)

Second Round:

Pool AA:
Princess Anne d. Oakton 3-0 (25-17, 25-16, 25-23)
Oakton d. Langley 2-1 (21-25, 25-16, 25-23)
Langley d. Princess Anne 2-1 (25-17, 20-25, 25-20)

Pool BB:
Madison d. Westfield 3-0 (25-9, 25-16, 25-22)
Ocean Lakes d. Westfield 3-0 (25-14, 25-23, 25-14)
Ocean Lakes d. Madison 2-1 (25-14, 19-25, 25-22)

Pool CC:
Atlee d. Midlothian 2-1 (13-25, 26-24, 25-16)
Hanover d. Midlothian 3-0 (25-23, 25-19, 25-20)
Hanover d. Atlee 2-1 (25-19, 23-25, 25-22)

Pool DD:
Powhatan d. Douglas Freeman 3-0 (25-14, 25-22, 25-23)
Chantilly d. Powhatan 2-1 (14-25, 25-22, 25-18)
Chantilly d. Douglas Freeman 3-0 (25-19, 25-12, 26-24)

Pool EE:
Nansemond Suffolk d. First Colonial 3-0 (25-23, 27-25, 25-16)
First Colonial d. Glen Allen 3-0 (25-20, 25-20, 25-17)
Glen Allen d. Nansemond Suffolk 2-1 (25-18, 24-26, 25-16)

Pool FF:
Forest Park d. Deep Run 2-1 (25-23, 25-15, 23-25)
Cosby d. Deep Run 2-1 (19-25, 26-24, 26-24)
Forest Park d. Cosby 2-1 (25-13, 26-28, 25-23)

Final Round:

Gold Championship:
Princess Anne d. Ocean Lakes 2-1 (17-25, 26-24, 15-10)

Gold Third Place:
Langley d. Madison 2-0 (25-14, 25-23)

Gold Fifth Place:
Oakton d. Westfield 2-0 (25-18, 25-18)

Silver Championship (Seventh Place):
Chantilly d. Hanover 2-0 (25-13, 25-14)

Silver Ninth Place:
Powhatan d. Atlee 2-1 (27-25, 19-25, 15-12)

Silver Eleventh Place:
Douglas Freeman d. Midlothian 2-0 (25-15, 25-18)

Bronze Championship (13th Place):
Nansemond Suffolk d. Forest Park 2-0 (25-23, 26-24)

Bronze 15th Place:
Cosby d. First Colonial 2-0 (25-16, 26-24)

Bronze 17th Place:
Glen Allen d. Deep Run 2-0 (25-23, 26-24)

*****
GIRLS WHITE DIVISION:

First Round:

Pool A:
Colonial Forge d. Lake Braddock 2-1 (25-18, 25-21, 16-25)
Northside d. Lake Braddock 3-0 (25-23, 25-15, 25-14)
Colonial Forge d. Northside 2-1 (23-25, 25-20, 27-25)

Pool B:
Mills Godwin d. New Kent 3-0 (25-23, 25-18, 25-18)
Franklin County d. New Kent 2-1 (25-13, 26-24, 19-25)
Mills Godwin d. Franklin County 2-1 (25-14, 25-14, 18-25)

Pool C:
Landstown d. King George 2-1 (25-21, 25-21, 24-26)
Landstown d. Collegiate 2-1 (25-19, 25-23, 19-25)
Collegiate d. King George 2-1 (25-17, 16-25, 25-17)

Pool D:
Mountain View d. Patrick Henry 3-0 (25-12, 26-24, 25-19)
James River (Buchanan) d. Patrick Henry 2-1 (26-24, 23-25, 30-28)
Mountain View d. James River (Buchanan) 3-0 (28-26, 25-21, 25-9)

Pool E:
Massaponax d. Clover Hill 3-0 (25-16, 25-17, 25-21)
Massaponax d. Granby 2-1 (20-25, 25-10, 25-14)
Granby d. Clover Hill 2-1 (25-23, 19-25, 25-23)

Pool F (only two teams in pool):
Courtland d. St. Catherine's 2-1 (25-11, 16-25, 25-22)
Courtland d. St. Catherine's 2-1 (25-23, 25-27, 25-14)

Second Round:

Pool AA:
Massaponax d. Colonial Forge 3-0 (25-14, 25-16, 25-20)
Massaponax d. Landstown 2-1 (25-19, 25-23, 21-25)
Landstown d. Colonial Forge 3-0 (25-22, 25-17, 25-23)

Pool BB:
Courtland d. Mills Godwin 2-1 (25-23, 19-25, 25-21)
Courtland d. Mountain View 3-0 (26-24, 25-13, 26-24)
Mills Godwin d. Mountain View 2-1 (25-21, 25-22, 12-25)

Pool CC:
Northside d. Granby 3-0 (25-13, 25-20, 25-17)
Granby d. Collegiate 2-1 (26-24, 25-15, 13-25)
Northside d. Collegiate 3-0 (25-11, 25-14, 25-15)

Pool DD:
Franklin County d. St. Catherine's 2-1 (25-21, 24-26, 25-22)
St. Catherine's d. James River (Buchanan) 2-1 (25-16, 25-21, 19-25)
Franklin County d. James River (Buchanan) 3-0 (25-18, 25-17, 25-23)

Final Round:

Gold Championship:
Courtland d. Massaponax 2-0 (25-17, 25-15)

Gold Third Place:
Mills Godwin d. Landstown 2-0 (25-20, 25-15)

Gold Fifth Place:
Mountain View d. Colonial Forge 2-0 (26-24, 25-15)

Silver Championship (Seventh Place):
Franklin County d. Northside 2-1 (20-25, 25-21, 15-11)

Silver Ninth Place:
Granby d. St. Catherine's 2-0 (25-23, 25-18)

Silver Eleventh Place:
Collegiate d. James River (Buchanan) 2-1 (25-23, 19-25, 16-14)

Bronze Level:
Clover Hill 2, Lake Braddock 0
New Kent 2, Patrick Henry 0
Lake Braddock 1, Patrick Henry 1
New Kent 2, King George 0
Lake Braddock 2, King George 0
Patrick Henry 1, Clover Hill 1
New Kent 1, Clover Hill 1
Patrick Henry 1, King George 1
New Kent 1, Lake Braddock 1
Clover Hill 2, King George 0

ALL-TOURNAMENT TEAMS:

BOYS:
Kyle Brumbaugh--James River
Caden Najdawi--Cosby
Connor Hicks--Mills Godwin
Joey Schneeberber--Clover Hill
Cameron Shannon--Princess Anne
Chase Slater--Cosby
Hampton McClellan--James River
Gavin Satterwhite--Douglas Freeman
Ryan Keogh--Mills Godwin
Lance Johnson--Monacan
Adryune Husted--Ocean Lakes
Tyler Gooch--Frank W. Cox

GIRLS RED:
Elena Shklyar--Langley
Jayna Francis--Princess Anne
Danielle Hart--Ocean Lakes
Liv Crawley--Ocean Lakes
Abby Bottomley--Princess Anne
Emily Calhoun--Madison
Kylie Tuxford--Hanover
Grace Cozad--Oakton
Alice Yang--Oakton
Kirah Johnson--Westfield
Simone Jeffries--Chantilly
Kelsey Smith--Madison

GIRLS WHITE:
Emma Swope--Massaponax
Ayanna Swan--Mills Godwin
Sabrina Lee-Colonial Forge
Tenley Hares--Courtland
Christine Hooser--Landstown
Jada Evans--New Kent
Quinn Menger--St. Catherine's
Annika Goodell--Colonial Forge
Katelyn Dilcher--Northside
Linsey Bailey--James River (Buchanan)
Tiaralynn McBride--Mountain View
Erin Hetherington--Northside








Friday, September 2, 2016

THE WRAP: Week 2 Friday Football Finals

#1 Highland Springs 27, Norview 14

#2 L.C. Bird 33, #4 Thomas Dale 0

#3 Dinwiddie 57, #8 Hanover 18

#5 Hermitage 41, Meadowbrook 13

#6 Henrico 37, Mills Godwin 6

Thomas Jefferson 39, Armstrong 0

Patrick Henry 43, Caroline 13

Cosby 21, Matoaca 14

King William 22, Bruton 12

Trinity Episcopal 10, St. Christopher's 9

Central Va. Homeschool 40, Cumberland 0

Goochland 38, Fork Union MA 17

Booker T. Washington 22, John Marshall 14

THE LINEUP: Week 2 Football Friday

Several Week 2 high school football games were played Thursday night, as #9 Hopewell, #10 Douglas Freeman, #11 Lee-Davis, #12 Monacan, Atlee, New Kent, Powhatan, and Varina were among the winners. Tonight's schedule for football is posted below:

Norview at #1 Highland Springs (1-0), 6PM (NEW TIME)

#2 L.C. Bird (1-0) at #4 Thomas Dale (1-0), 7pm

#3 Dinwiddie (1-0) at #8 Hanover (0-0), 7pm (CLICK HERE to listen live on Game of The Week at 6:30pm, also heard on WHAN, 102.9 FM and on TuneIn radio app, search "Radiall", or 102.9 FM under "Local Radio")

Meadowbrook (0-1) at #5 Hermitage (0-1), 7pm

Mills Godwin (0-0) at #6 Henrico (0-0), 7pm

Trinity Episcopal (0-1) at St. Christopher's (0-0), 4:30pm

Cosby (0-1) at Matoaca (0-1), 7pm

Caroline (0-1) at Patrick Henry (0-0), 7pm

John Marshall (0-0) at Booker T. Washington, 7pm

Fork Union at Goochland (1-0), 7pm

King William (0-1) at Bruton, 7pm


Thursday, September 1, 2016

THE WRAP: Week 2 Football (And Other) Finals:

FOOTBALL:

#9 Hopewell 42, Tabb 14
#10 Douglas Freeman 31, James River 14
#11 Lee-Davis 35, J.R. Tucker 0
#12 Monacan 47, Glen Allen 16
Prince George 28, Clover Hill 24
Atlee 31, Deep Run 6
Varina 41, I.C. Norcom 6
Powhatan 33, Midlothian 13
New Kent 42, Colonial Heights 13

FIELD HOCKEY:

Collegiate 7, James River 2

BOYS VOLLEYBALL:

Prince George 3, Manchester 1

GIRLS VOLLEYBALL:

Hermitage 3, Caroline 0
Matoaca 3, L.C. Bird 0
Clover Hill 3, Monacan 1


GOLF:

Hanover 311, Atlee 313, Lee-Davis 350, Henrico DNF
Manchester 189, Hermitage 203, L.C. Bird 230